ekspert oceniający diament

Diamenty – zasada 4c

5 stycznia 2021 Autor LOR Wyłączono

Czym jest zasada 4C?

Jest to zasada klasyfikacji diamentów. 4C jest skrótem od angielskich słów: carat, cut, clarity, color. Kryterium to pozwala określić wartość diamentów na podstawie ich parametrów.

1. Carat, czyli masa

Masę kamieni szlachetnych określa się w karatach. 1 karat to 0.2 grama.

2. Cut, czyli szlif

Szlif odnosi się nie tylko do kształtu kamienia. Ocenia się także jego proporcje oraz wykończenie – jakość szlifu. Jest to bardzo ważny parametr ponieważ zbyt głęboko lub zbyt płytko wykonany szlif spowoduje, że oszlifowany diament będzie sprawiał wrażenie 'martwego’, pozbawionego blasku.

Można wyróżnić następujące jakości szlifów:

  • Excellent, czyli szlif doskonały
  • Very good, czyli szlif bardzo dobry
  • Good, czyli szlif dobry
  • Fair, czyli szlif średni
  • Poor, czyli szlif słaby

3. Clarity, czyli czystość

Oceny czystości dokonuje się przy pomocy dziesięciokrotnie powiększającej lupy na podstawie występowania w diamencie inkluzji, wrostków oraz innych zanieczyszczeń. Znaczenie ma ich rodzaj, ilość, wielkość oraz położenie.

Wyróżnia się takie czystości jak:

  • LC / FL / IF – Loupe Clean / Flawless / Internally Flawless

Są to najwyższe klasy czystości określające najbardziej przejrzyste kamienie. Oznacza to, że pod lupą, w 10-krotnym powiększeniu nie da się dostrzec żadnych wrostków czy zanieczyszczeń diamentów.

  • VVS1 / VVS2 – Very Very Slightly Included

Są to klasy czystości, w których występują bardzo bardzo małe zanieczyszczenia diamentów. Trudno je dostrzecnawet w 10-krotnym powiększeniu pod lupą.

  • VS1 / VS2 – Very Slightly Included

Do tej klasy czystości zaliczane są diamenty, które posiadają bardzo małe zanieczyszczenia. Nie można ich dostrzec gołym okiem, natomiast w 10-krotnym powiększeniu pod lupą możliwe jest ich zlokalizowanie.

  • SI1 / SI2 – Slightly Included

Te klasy czystości charakteryzują się występowaniem inkluzji i zanieczyszczeń diamentów, które bardzo trudno, ale można zauważyć gołym okiem. W powiększeniu 10-krotnym pod lupą są dobrze widoczne.

  • P1 / P2 / P3 / I1 / I2 / I3 – Pique / Included

Są to bardzo niskie klasy czystości diamentów. Zanieczyszczenia oraz inkluzje diamentów są dobrze widoczne gołym okiem.

4. Color, czyli barwa

Wyróżnia się diamenty o barwach typowych – bezbarwnych lub żółtawym zabarwieniu oraz fantazyjnych, czyli takich jak na przykład: niebieskie, zielone, różowe.

Przy barwach typowych powszechnie stosowana jest skala, w której litery od D do Z określają stopień bezbarwności, przy czym te oznaczone literą D lub najbliżej niej są najbardziej pożądane.